Nedir/Nasıl Kullanılır?


Çiftçi Defteri
Çiftçi Defteri'ne gelirlerinizi ve giderlerinizi kaydedersiniz.
Ajandanıza yazdığınız gibi, Çiftçi Defteri'ne de notlarınızı yazabilirsiniz.
İşçilik, borç-alacak, yakıt ve gübre gibi detayları düzenli bir şekilde kaydedebilirsiniz.
Notlarınızı raporlayabilir ve yapmak istediğiniz hesaplar için kullanabilirsiniz.Web Tabanlı ve Mobil Destekli
Çiftçi Defteri'ne, internete bağlı olan her türlü cihaz (masaüstü, dizüstü, tablet bilgisayarlar, cep telefonu vs.) ile erişilebilirsiniz. Evde, tarlada, arabada, kahvede, yolda kayıt yapabilirsiniz.


Çiftçi Defteri'ni Kimler Kullanır?
Küçük ölçekli zirai faaliyette bulunan çiftçiyseniz "Çiftçi Defteri" size göredir. Ajandanıza ya da defterinize notlar alarak işinizi takip ediyorsanız ve artık işlerinizi bilgisayara taşımak istiyorsanız "Çiftçi Defteri" ideal bir başlangıçtır.

İşleyişi
Öncelikle çiftlik bilgilerinizi girersiniz.
Üretim için kullanılan arazilerinizi ve bu arazilere neler ekildiğini yazarsınız.
Hem üretimle hem de diğer işlerinizle ilgili notlarınızı yazarsınız.

"Günlük İler, Alış ve Ödeme" bölümüne malzemelerin, işçilerin ve hizmetlerin kaydını yaparsınız.

Alınan bu mal ve hizmetler hangi arazide kullanıldı ise, o arazideki üretime pay edilebilir. Böylelikle her üretimin ayrı ayrı masrafı, kullanılan mal ve hizmet miktarları kolaylıkla hesaplanabilir. Eğer alınan mal ve hizmet, borca alınmışsa; oluşan borcun da ödemesi yapılabilir. Ayrıca üretimi ilgilendirmeyen tarımsal faaliyet dışı bir alım yapıldı ise, bu alımların da kaydı tutulabilir.

"Satış ve Tahsilat" bölümüne ürettiğiniz ürünlerin satışını ve tahsilatlarınızı kaydedersiniz.

Bununla birlikte üretim dışı herhangi bir ürünün satışını da yapabilirsiniz. Eğer vadeli satış yaptıysanız günü gelen alacak tahsilatları da not alabilirsiniz. Ürünlere göre satış bilgilerinin dağıtımını yapabilir, üretimin gelirini ve üretilen ürün miktarını kolayca takip edebilirsiniz.

"Rapor" ile aldığınız notları düzenli bir şekilde görür, hesaplarınız için kullanırsınız.

Hangi arazinizde ne ürettiğinizi, masraflarınızı, hangi malzemeden ne kadar kullandığınızı üretim yıllarına göre incelebilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz gelirleri, yaptığınız giderleri ve zirai faaliyet dışındaki gelir-giderlerinizi de detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Kime ne kadar borcunuz, kimden ne kadar alacağınız olduğunu rahatlıkla takip edebilirsiniz.